O kávě


Novopacká pražírna funguje od konce roku 2012 původně provozované pod Sborem Jednoty bratrské v Nové Pace od roku 2014 jako samostatný subjekt pod Paradix s.r.o. Káva připravovaná v pražírně, ať se jedná o jednodruhové arabiky nebo směsi, nese název Orbis, latinsky „svět“, připomínající m.j. jedno z děl Jana Ámose Komenského.

Smyslem pražírny bylo od jejího založení nabízet zákazníkům kvalitní kávu. Mezi hlavní priority proto patří pracovat s kvalitní surovinou, zpravidla jednodruhovými arabikami. Do některých směsí pražírny se přidává kvalitní robusta. Kromě výběru surovin je kladen důraz na pečlivou kontrolu a pražení, tak aby zákazník dostával vždy to nejlepší.

Další neméně důležitou prioritou je čerstvost. Káva, která je čerstvě upražená přináší konzumentovy chuťový požitek mnohem kvalitnější, než káva, která tráví čas ve skladech nebo při dopravě. Snažíme se dodávat našim zákazníkům vždy čerstvou kávu, tak aby se do šálku dostala ve správnou dobu od pražení. (odborníci doporučují desátý až třicátý den od pražení). Čerstvě upražená káva má mj. blahodárné účinky pro lidský organismus a lze ji proto považovat za velmi zdravou.


Nakonec nesmíme zapomenout na samotnou přípravu nápoje z kávy Orbis. Pražírna nabízí kurzy a přednášky pro personál kaváren kde se káva podává, tak aby péče při pražení nebyla znehodnocena neodborným zacházením s kávovarem.